27. dubna 2012

HUBOMLETÍ

Nakolik je radno věřit slovu Petra Nečase se znovu názorně přesvědčili nejen ti, kdo chodí na nákupy vybaveni modrou síťovkou. Ten pán ne že by pokaždé vyloženě lhal, jen se jeho sliby a tvrzení, ke vší smůle, zřídkakdy naplní. Je si toho nejspíš vědom, a tak obvykle mlčí nebo mlží. Teprve když je mu věčné kličkování před dotěrnými problémy už opravdu trapné (nebo mu poradci vysvětlí, že na voliče nepůsobí dobře), dojde u něj k předčasnému výronu sebevědomí a dopustí se silného výroku. Pak konečně zazní slovo chlapa!
Chlapa tak odhodlaného a ramenatého, že se jej ale sám řečník v tu ránu (nebo jen o málo později) zalekne, a začne couvat a covat a couvat… až před sebou máme opět starého známého, roztřeseného žvanila.

Hezkým příkladem může být Nečasem asi před rokem ohlášená „deabelisace vlády“ (nezaměňovat s debilisací, která by byla jen nošením dříví do lesa…). Šlo tehdy o to, zbavit kabinet členů, v minulosti pracujících pro bártovskou agenturu ABL. Některé ministry jejich předseda dokonce označil přímo za „bezpečnostní riziko“ (!) a vydal se s jejich demisemi za presidentem. Ten mu však rychle ozřejmil, kdo tuto zemi vede ve skutečnosti, a Nečas z Hradu couval tentokrát div ne s brekem.

Teď přihlížíme podobnému představení.
Odhodlaný chlap nejprve sdělí veřejnosti, že stávající vláda má smysl jen a pouze za předpokladu zajištění „bezpečné většiny“. O pár dnů starší a o polovinu menší smrkáč se vymlouvá, že 101 je vlastně zatraceně bezpečné číslo…

Petr Nečas v tom hubomletí rozhodně není sám. Kdyby každý ctil své slovo, neměl by vlastně dnes kdo s kým (a o čem) vyjednávat. Karel Schwarzenberg onehdy nehodlal sedět ve vládě, která by nepodepsala fiskální pakt EU nebo snad zaměstnávala „staré fašouny“. Superguru VV slíbil složit mandát v případě, že bude odsouzen. Karolina Peake zas kdyby snad opustila stranu, za níž byla zvolena.
(Svůj neuvážený výrok nyní to učenlivé děvče odbylo větou „věci se vyvíjejí“…).

Pikantní na právě upatlané trojkoalici sedmilhářů je, že hodlá do budoucna držet pohromadě vahou daného slova... Alespoň navenek. Pozorný divák by sázel spíš na váhu plného žlabu.

6 komentářů:

  1. Ne, že by kritika nebyla na místě, ostatně trefovat se do současné vlády je až trestuhodně snadné, ale pořád jsem se nevypořádal s otázkou, co dál? Vláda padne, budou předčasné volby a co nastane? VVčka už prakticky neexistují a ani peakeovci se do PS nedostanou, možná se místo nich objeví (podle mě naprosto zbyteční) lidovci. Levice bude mít většinu (na 99%), ale ČSSD s komunistama do vlády nemůže a jejich podpora menšinové vládě bude drahá. A že by nějaká nová strana? To snad radši ne, malé strany mají značně sestupnou tendenci. Alespoň teda podle mě byla ODA lepší US, která ale byla lepší než Zelení a o VV nemá cenu ani mluvit.

    Tahle situace prostě postrádá rozumné řešení a žádná osobnost, která by mohla tuhle patovou situaci nějakým způsobem zvrátit se nerýsuje - někdo koho by jedni chtěli volit a druhým by příliš nevadil a třeba by dokázal spolupracovat nalevo i napravo.

    A to už si vůbec nechci představit, koho si svobodně zvolíéme za prezidenta.

    Je mi z toho všeho dost smutno :(.

    OdpovědětVymazat
  2. martin: Musím přiznat, že na takovou otázku taky nemám odpověď. ČSSD je v pasti, protože nemá koaličního partnera. Spojením s ODS/TOP se dopustí zrady na voličích, nechat se podporovat komunisty se prý nesmí (čímž padá až pětina hlasů pod stůl). (viz např. článek i diskusi http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=16256) Přijatelnější partneři (raději bych Zelené než KDU) asi nebudou mít dostatečnou sílu. Přeci jen bych ale byl pro nové volby, i kdyby měly jen přeskupit síly. Nerad se opakuji (a už jsem toto moudro přismolil do mnohé z debat :o) - je mi milejší riskovat přesun z bláta do louže než s jistotou přešlapovat v blátě.

    Třeba v tom všeobecném smutku budeme mile překvapeni. Zdraví Z.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem téhož názoru. V minulých i předminulých volbách jsem volil Zelené a myslím, že v Topolánkově vládě působili pozitivně. Jsem asi jeden z mála, co nehodnotí negativně ani roli Kateřiny Jacqes. V současné době bych nejraději volil ČSSD. Jenže - při představě, že by se ministrem kultury mohl stát Jandák, ministrem průmyslu Urban, ministrem zemědělství Palas, ministrem čehokoliv Brezina ... Ano Dientsbiera nebo Špidlu bych volil, ale to je bohužel ta menšina. V podstatě už mi připadá jakákoliv alternativa bez ODS přijatelnější.

      Vymazat
    2. pavel: Vidím, že máme podobné volební osudy a preference... :o). ČSSD jsem volil naposledy za Vl.Špidly, a dnes má v předních pozicích stále spoustu lidí, ze kterých nadšen nijak nejsem. Přesto mám dojem, že by svou šanci po šesti letech měla dostat - bohužel současná vláda si počíná způsobem, že KDOKOLIV už mi připadá lepší. (Přičemž pro mnoho voličů bude "Kdokoliv" znamenat možná mnohem odpudivější figury než jsou Jandák a Palas...). Díky/Kvůli chování Nečase a spol. Ale nezdá se, že by jim to vadilo... (Díky za názor a omlouvám se za pozdní reakci - byl jsem týden mimo). ZB.

      Vymazat
  3. Zdenek: přešlápnout z bláta do louže není nic tak hrozného...spíš aby to nebylo z deště pod okap. Teď je sice špatně, ale umím si představit, že by to mohlo být ještě mnohem mnohem horší :(

    OdpovědětVymazat
  4. martin: Mnohem mnohem? Závidím tu představivost... ;o)

    OdpovědětVymazat