29. května 2011

O ZLÉM ODBORÁŘI

(Z rozhodnutí ministra školství protikorupční a rozpočtově-odpovědné vlády se od září 2012 stane součástí čítanek následující mravoučná vyprávěnka...).

Jarouš byl odjakživa hotové nemehlo, přetrhdílo a budižkničemu. Rozumu nepobral, špatně se učil, k řádné práci se postavit neuměl, inu… není divu, že se stal členem odborových svazů a nikdo jej neměl rád. Trošinku rádi jej snad měli ostatní odboráři, ale to jen z nouze. Všichni kamarádi z dětství, bystřejší, lépe vychovaní, k píli a dobrým mravům vedení, skončili v politice nebo byznysu. Kdepak ti by se k tak nerudnému a neúspěšnému stvoření hlásili! Jarouš se cítil mizerně a sám.

Jednou seděl u svého obvyklého píva a přemítal.
Jak já se celičkému světu, co mou bídu způsobil, jenom pomstím!?!
A protože rozumu nepobral, přemítání se dloužilo, piv přibývalo a musel si koupit další krabičku cigaret. Zatím na ni měl, ale i tu malou hranatou radost mu chtěli vzít. Prý je kasa prázdná a kdo nepracuje ať nejí. A nepije. A nekouří. A nebydlí. A hlavně – ať věčně nenatahuje tu svou chtivou pracku! Ale Jarouš a řádná práce? Vždyť jsme si to už psali, holenkové…

Zalykal se horkem, užíral vztekem a pěnu u huby utíral cípem propocené, bůčkem zmaštěné košile.
A tu ho napadlo:
Poslušnost vypovím! Nepokoje budu dělat! Transparent vyrobím a demonstraci svolám!
Stávkou pohrozím!! To by bylo, aby peněz nebylo!!!


Objednal si další pívo, a opájel se představami.
Jak se o něm všichni v novinách dočtou.
Jaký strach nažene těm šprtům, co mu opisovat nedali, a proto dnes sedí ve vládě bez něj.
Jak hlavní město ochromí. Celou zemi ochromí!
Jak si dá na hlavním náměstí hlavního města buřta a bude rázem Pán.
Hlavní Pán!

Nadešel den Jaroušovy vytoužené pomsty…

Dokodrcal se do velkoměsta a hledal náměstí. Ale to vám bylo, světe div se… LIDUPRÁZDNÉ!
Zprvu měl strach, že zabloudil. Vždyť v rodné dědině znal jen cestu ze stodoly k hnojišti a od chalupy k hospodě! Ale když mu kolemjdoucí cizinci stvrdili, že je tam, kam své velké srocení svolal, do pichlavě zlých, odborářských oček se mu dral pláč…
Proč nikdo nepřišel? Že včera přemítali u píva až moc? Že je hezky a na humnech třeba poséct? Vždyť jim účast i cestu zaplatil! Jak jen nakoupit si tu mohli! To je nelákály ty hory zboží, co v zapadákově nikdy nedostanou?!?

„Neplačte občane“, chtěj jej utěšit strážník. „Lidi jsou prostě spokojení. Lidi jen tak neoblafnete řečmi o nespravedlnosti. Tak neblázněte… dejte dolů ten pitomej plakát. Musíme teď táhnout za jeden reformní provaz, no ne? Třeba já se vám dřív ani nedostal na vzduch, co nám platili benzín. A teď? Pochůzkařím jako zamlada… moc gaunerů sice nechytíme… ale to počasíčko!“

Přidal se hasič: „Nám zas hrozilo, že Marunu, teda stříkačku našich tatíků, budeme muset dát do šrotu a koupí se nová. Ale ministr to zatrhl. To jste měl vidět, jakou měli chlapi radost… ve zbrojnici se pilo do rána! A všichni ho příště budeme volit!“

„Vláda dobrý… metoda stejný dobrý jak můj šéf… máš dáti – dáš, nedáš – dostaneš…“, pravil černoch s nápisem NightClub přes široká záda. Zazubil se, a dál rozdával letáčky.

Úředníček si nervozně posunul cvikr: „Já myslim, že je to naše propouštění a krácení platů úplně namístě. Za to jak nesmyslně buzerujem slušný lidi, a jak sme nepotřebný, sou na nás ještě hodný až moc!“

„Je třeba si uvědomit, že lidské zdroje musejí být flexibilní a sociální výdaje dusí konkurenceschopnost“, pronesl spěchající student a mrkl na Jarouše. „Takhle mladý a chytrý jsem jen díky školnému! Kdybys jej platil, mohl jsi být jako já.“ Student kvapil přemluvit bábu, aby také volila pravou rukou. Bába si ale zrovna vázala smyčku na půdě. Nechtěla dál zaclánět nové, nadějné generaci, kterou bolševik zkurvit nestihl.
Jarouš milého vnuka o pár chvil zdržel, ale koneckonců… vyšlo by to nastejno.

„Je třeba si uvědomit, že lidské zdroje musejí být flexibilní a sociální výdaje dusí konkurenceschopnost“, pronesl docent ze soukromé university. „Učíme dnes novou, nadějnou generaci samostatnému myšlení a schopnosti vytvořit si vlastní názor. Už žádné papouškování autoritatvních dogmat!
Nedivte se, že mládí opovrhuje neúspěšnými babraly, jako jste vy, tedy… nic ve zlém…
Ale vzdělání je osobní investice! Schválně… čím se dnes živí vaši pilnější spolužáci?“


Jaroušovi se o chlupaté panděro rozpleskla obří slza… ale nestačil se do svého moře žalu vůbec ponořit.

„Co tady děláte?!?“, prskal vozíčkář. „My, handicapovaní, nestojíme o to, abyste nás používali jako alibi pro své rovnostářské bláboly! Vláda správně klade vysoké cíle a motivuje nás k výkonu. Invalidní důchody a všechny ty dávky by se měly osekat. Vy vůbec netušíte, kolik z nás úrazy a choroby jen simuluje, a po večerech hraje squash… Jak říkám – seškrtat, zrušit!!!“

Penzistka přitakala: „Moje řeč! Co já se napředstírala nemocí, jen abych si mohla s holkama povykládat v čekárně! Už mě to ale nebaví, ty chudáky felčary takhle balamutit. Když něco bolí, chodíme teď na bylinky, a tam toho nadrbeme stokrát víc!“, chechtala se.
„Ty poplatky nám snad pánbu seslal, pořádně zvýšit by je měli!“

Lékař přítomný v hloučku jen pokyvoval, a pak debatu uzavřel:
„Přátelé, ale měli bychom už jít, nemarněme čas planými řečmi. Vždyť by z nás mohl vyprchat reformní étos!
No tak, Jarouši… děkujeme, odejděte. Nebo zmeškáme. Náš autobus, váš mikrobus…“


Jarouš však nechtěl své plány jen tak vzdát.
Zamával nad hlavou pracně připraveným transparentem.
Ale než stačil provolat první nenávistné a násilnické heslo, dostal ránu deštníkem.
Pak berlí. A pendrekem. Ukazovátkem. A šanonem. A pak další. Další. A další!!

Z náměstí ho hnali. A hnal ho celý lid…
Mladí, staří, zdraví, nemocní, proletáři i pracující inteligence.
Ba i mnozí bezdomovci, co ještě neztratili hrdost!

A tak to má být, milé děti…

6 komentářů:

  1. Skoro Vás autore podezřívám, že jste se na tuto výtečnou
    vyprávěnku pro děti inspiroval z učebních osnov některého vzdělávacího programu. Mládež se domnívá, že odbory a stávka
    je zlo, které se snaží urvat co nejvíce bohatým, kapitalistickým dobrodincům a rozfofrovat je s nevděčnou a rozežranou lůzou. Proto myslím, že tento světonázor (pouze u nás v ČR)už musel být podle podobných pohádek, dětem do hlaviček vštěpován. Také je světovým unikátem množství našich občanů, žijících na pokraji bídy, silně pravicově laděných. Tak, jak je to v té vaší pohádce. Holt je nás velká
    fůra pravicově myslících, takže Jarouš prohrává.

    OdpovědětVymazat
  2. Kdepak Rybářko, inspiroval jsem se v denním tisku a na nejrůznějších internetových diskusních forech. Tam jsou odboráři popisováni výhradně takto. A uvědomělí, správně reformně naladění občané taktéž... ;o) Zdraví ZB.

    OdpovědětVymazat
  3. Dobrý den, rád bych získal souhlas, uveřejnit tento Váš text na webu českých blogerů http://www.memy.cz. Děkuji.

    OdpovědětVymazat
  4. robynson: Omlouvám se za pozdní reakci - směle zveřejňujte...! :o) Zdraví ZB.

    OdpovědětVymazat
  5. Zdeňku, Tvůj text je sice krásně jízlivý, ale samozřejmě velmi zkreslený. Já sám jsem zaměstnanec, měl bych být tedy jedním z těch, za koho odboráři stávkují, jak sami tvrdí. Nikdo se mě ale na můj názor neptal, nikoho nezajímalo, jestli souhlasím se stávkou nebo se současnou vládou. Prostě najednou mám svého delegáta, který mi asi ani neumožní, abych se ve čtvrtek dostal do práce. Tím mi způsobí nemalé potíže a zvýšenou agresivitu. Co mi vadí, je ta drzost, že někdo tvrdí, že jedná mým jménem. Notabene, je zcela evidentní, že stávka je politický nátlak, odbory mají přece zaměstnance zastupovat vůči zaměstnavateli a ne vystupovat proti vládě, kterou si demokraticky zvolila poměrně výrazná většina voličů. Martin alias Prvni18

    OdpovědětVymazat
  6. Martine, musím nejprve upřesnit, že text vzniknul před vyhlášením stávky a primárně v něm o stávku ani nešlo. Spíš o nejobludnější stereotypy, které o členech odborů živí příznivci vlády, a v (o něco málo) kultivovanější podobě i mnozí pravicoví politici a novináři. Pokud jsi státní zaměstnanec, leckdo takto bohužel smýšlí i o Tobě, protože přeci... "státní zaměstnanec je lempl, kterého živí soukromý sektor" (tedy i já... ;o).

    Že Ti vadí, když někdo mluví Tvým jménem, docela dobře chápu... podobné pocity sám zažívám třeba když se president bere za "mé" národní zájmy, nebo když mě (v souvislosti se stávkou) bratr Kalousek chce bránit před těmi, s nimiž souhlasím.

    Legálnost vyhlášené stávky si netroufám jako laik posoudit, zaznamenal jsem právní názory pro i proti.

    K té demokraticky (a výraznou většinou) zvolené vládě bych jen poznamenal, že plní jen málo z toho, co k jejímu zvolení přispělo... (více: http://zdenekb.blogspot.com/2011/04/k-118.html )

    Skutečnost je dnes taková, že politici, které většina nechce, dělají věci, které většina odmítá, způsobem, kterému většina nedůvěřuje... ale vždyť už za tři roky máme řádné volby a můžeme jim to spočítat!!! Do té doby ovšem musí být demokratický klid na práci... divný systém.

    Díky, že ses ozval. A hodně zdaru! Z.

    (Technická: komentáře by se už měly objevovat ihned po vložení. Nejsem na netu pořád a cenzorství nestíhám... :o).

    OdpovědětVymazat